sobota, 30 stycznia 2016

1 - 7 lutego 2016 roku

Pamiętajmy, że w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca możemy podawać na obiad wątróbkę. Dzięki temu, podroby znajdą się w naszej kuchni 10 razy w roku z pominięciem miesięcy letnich- lipca i sierpnia.
Rozgrzewająca zupa zimowa to zupa cebulowa krem z imbirem.
Cebulę można jeść pod każdą postacią: surową(np. w sałatce), oraz gotowaną lub smażoną, bo ma właściwości smakowe i lecznicze. Pomaga przy przeziębieniu, w leczeniu trądziku i cukrzycy. Zawiera m. in. witaminy C, A, witaminy z grupy B oraz minerały, które wzmacniają ogólną odporność organizmu, czyli fosfor, magnez,żelazo, wapń, cynk, krzem, związki siarki
i olejki eteryczne. Zawiera też kwercetynę, która może zapobiegać rozwojowi raka trzustki. Podobno jedzenie codziennie jednej surowej cebuli minimum przez dwa miesiące powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu - HLD, a obniżenie "złego" - LDL.
Drugie danie obiadowe na dziś to wątróbka + ziemniaki + surówka z kiszonego ogórka z czosnkiem
Wątróbka należy do podrobów. Podrobami nazywamy płuca, nerki, serce, żołądki i ozorki,czyli wnętrzności zwierząt hodowlanych. Podroby są bogate w witaminę A, witaminy z grupy B, witaminy C, D i K. Zawierają kwas foliowy, wapń, żelazo i miedź cynk.
Najzdrowsze są wątróbka cielęca i drobiowa, bo drób i cielęta żyją krócej niż świnie i krowy i dlatego zawierają mało tłuszczu.
Wątróbkę należy smażyć krótko i bez soli- najlepiej na oleju.
Oleje zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które chronią przed chorobami układu krwionośnego, nowotworami oraz przed cukrzycą typu II.
Do smażenia najlepiej nadają się oleje i tłuszcze zwierzęce, które mają wysoki punkt dymienia. Jest to moment, w którym tłuszcz zaczyna wydzielać dym i nieprzyjemny zapach. Pod wpływem wysokiej temperatury w dymiącym tłuszczu powstają szkodliwe kwasy trans,
takie same jak w twardej margarynie i tłuszczu piekarniczym (w paczkowanych ciastach, pączkach, frytkach i fast foodach.
Do smażenia dobre są: rafinowany olej rzepakowy, ryżowy, arachidowy i rafinowana oliwa z oliwek, bo można je podgrzewać nawet do 250 st. C.
Do krótkiego smażenia można używać masła, masła klarowanego i smalcu (najlepiej gęsiego). Gęsi tłuszcz można podgrzewać do temp. ok. 200 st. C i nie traci on swoich właściwości. Tak jak w oliwie z oliwek, są w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, m. in. kwas oleinowy.
Nie należy smażyć na: rafinowanym oleju słonecznikowym i sojowym oraz na olejach tłoczonych na zimno (np. olej lniany, kukurydziany, sojowy, z orzechów włoskich, z pestek dyni, z pestek winogron itd. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe są delikatne i wrażliwe na wysoką temperaturę, światło i kontakt z tlenem.
W czosnku znajduje się ponad 100 chemicznie czynnych związków i działa podobnie jak leki przepisywane na receptę.
Czosnek poprawia krążenie krwi w całym organizmie, bo sprzyja rozszerzeniu naczyń. Hamuje produkcję w wątrobie cholesterolu - tłuszczowej substancji przyczyniającej się do tworzenia złogów i zwiększającej ryzyko choroby serca. Jest stosowany leczniczo w przeziębieniach i kaszlu o rozmaitym podłożu oraz w leczeniu grzybicy stóp i gruźlicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz