Dziś na obiad zupa jarzynowa z mięsnymi kuleczkami
Mięso, obok innych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. mleko, ser), jest najlepszym źródłem pełnowartościowego białka.
Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, które są potrzebne do budowy tkanek i jest lepiej przyswajalne niż białko roślinne. Mięso dostarcza też inne składniki mineralne, w tym duże ilości żelaza(a najwięcej jest go w wołowinie) Żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe) jest lepiej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego (niehemowe), które znajduje się w warzywach zielonych, strączkowych i suszonych owocach.
Wchłanianie żelaza roślinnego zwiększa się w posiłku w obecności żelaza pochodzenia zwierzęcego. Dlatego warto łączyć, np. kurczaka z buraczkami, a pieczeń ze szpinakiem.
Mięso ma mało wapnia, ale dużo fosforu i cynku oraz miedź, magnez i siarkę. Jest bardzo dobrym źródłem wszystkich witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przemiany metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów.
Najzdrowsze jest mięso tzw. białe : z kurczaka, indyka, królika albo cielaka, ponieważ ma mało tłuszczu i nienasycone kwasy tłuszczowe chroniące organizm przed zmianami miażdżycowymi. Mniej zdrowe są mięsa czerwone: wieprzowina, wołowina, baranina, konina, kaczka i gęś, ponieważ zawierają nasycone kwasy tłuszczowe podwyższające stężenie cholesterolu we krwi. Konsekwencją tego może być rozwój miażdżycy i wystąpienie niedokrwiennej choroby serca.
Po zupie z mięsem na II danie można podać kopytka w sosie grzybowym .
Kopytka to kluski z ugotowanych ziemniaków, mąki i jajka .Mąki należy dodać 1/4 objętości zmielonych ziemniaków - będą wtedy miękkie.
Grzyby suszone mają niewielkie wartości odżywcze i zawierają trudno przyswajalne białko. Są głównie dodatkiem smakowym i mają intensywny aromat. W odpowiednich warunkach zachowują zdatność do spożycia nawet przez trzy lata. Ich przygotowanie do posiłku to przepłukanie, zalanie letnią wodą i pozostawienie do napęcznienia przez ok. pół godziny.Potem należy je odsączyć, pokroić i dusić z cebulką przez około 10–15 minut. Pęczniejące grzyby suszone powiększają objętość 6–10-krotnie. Sos można zagęścić mąką i/lub śmietaną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz