Pomysły na zupy w tym tygodniu
Zupa ogórkowa z imbirem...
Ogórki kiszone potrzebne do zupy, tak jak i inne kiszonki(kapusta, buraki, marchew, biała rzodkiew, cebula, jabłka) zawierają kwas mlekowy, który powstaje w procesie fermentacji. Reguluje on florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i zmniejsza poziom cholesterolu.
Kiszone warzywa zawierają błonnik, który daje poczucie sytości, a to sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi i pobudza pracę jelit, zapobiegając zaparciom.
Kiszonki dostarczają witaminy B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. Są dość dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Jednak nie mają więcej witaminy C niż świeże warzywa i owoce.
Imbir to warzywo rozgrzewające, które dobrze jest stosować w kuchni od końca września do końca marca. Witaminy i minerały zawarte w korzeniu pomagają utrzymać dobre zdrowie, a oleje zwane geraniolami posiadają właściwości antybakteryjne i przeciwgorączkowe.
Imbir poprawia krążenie i zapobiega powstawaniu skrzepów we krwi. Poprawia ukrwienie mózgu i dobrze wpływa na koncentrację. Imbir pobudza enzymy trawienne, dzięki czemu organizm pochłania tylko dobre składniki, wyrzucając niezdrowe substancje.Przynosi ulgę podczas migreny, ma właściwości przeciwzapalne i redukuje ból. Jest moczopędny, wzmacnia i oczyszcza nerki. Doskonale sprawdza się przy chorobie lokomocyjnej i mdłościach w ciąży.
Na II danie... kasza jaglana z sosem pieczarkowym
Kasza jaglana powstaje z łuskanego ziarna prosa .Ma działanie zasadotwórcze i odgrywa dużą rolę w przywróceniu równowagi kwasowo- zasadowej w organizmie. Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Ma duże wartości odżywcze, a nawet lecznicze.Ma mało skrobi i dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, B2 i B6, zawiera witaminę E i lecytynę, które korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi. W kaszy jaglanej są żelazo, miedź i krzemionka, mająca dobry wpływ na włosy, skórę i paznokcie,a krzem zapobiega również odwapnianiu kości. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych i jest dobrym domowym lekarstwem na katar.Żeby kasza nie miała goryczki przed ugotowaniem można przelać ją zimną, a potem gorącą wodą, albo wrzucić kaszę do wrzątku, odcedzić i jeszcze raz wsypać do gotującej się wody.
Pieczarki są smaczne i zdrowe! Sto gram pieczarek ma wartość wynoszącą jedynie około szesnastu kalorii. Zawierają one najważniejsze witaminy K, D, B i E oraz potas, niacynę, żelazo, cynk, miedź, fosfor i selen. Występują też w nich nasycone aminokwasy i białko.
Istnieje ponad 40 gatunków pieczarek, z których najbardziej popularnym gatunkiem jest pieczarka polna.
Dostępna w supermarketach pieczarka hodowlana jest blisko spokrewniona z pieczarką polną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz