sobota, 13 lutego 2016

15 -21 lutego 2016 roku

Zupa cytrynowa na rosole z ryżem to moja propozycja na ten tydzień lutego, kiedy zima
jest łagodna.
Rosół pod wpływem soku z cytryny zmienia barwę na mleczną, a w smaku jest bardzo delikatny. Cytryny są dobrym źródłem witaminy C,witamin z grupy B i E oraz zawierają wapń, potas, magnez, sód i żelazo.Cytryny pobudzają procesy trawienne,bo zwiększają produkcję żółci
i tym samym pomagają ograniczyć objawy niestrawności. Cytryny wspomagają układ krążenia pomagając w utrzymaniu właściwej elastyczności naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko zawałów serca oraz udarów. Cytryny są dobre dla osób cierpiących na astmę, choroby reumatyczne i kamicę nerkową. Sok z cytryny wybiela plamy na rękach po obieraniu warzyw, a dodany do ryby likwiduje jej charakterystyczny zapach.
Ryż jest cennym źródłem potasu, żelaza i cynku Zawiera witaminy z grupy B, witaminę E
oraz błonnik. Ryż jest codziennym pożywieniem prawie połowy ludności na świecie .
W Azji ryż ma specjalne miejsce - robi się z niego mąkę, makaron, płatki, olej, piwo, sake
i papier. Ryż z dodatkiem przypraw (kurkuma, kolendra, imbir, kardamon), jest smacznym
i zdrowym uzupełnieniem dań mięsnych, rybnych i warzywnych w każdej kuchni.
Stosuje się go również w diecie bezglutenowej i wszystkich dietach lekkostrawnych. Osobom dbającym o linię dodaje energii i uwalnia od głodu.
Drugie danie obiadowe w tym tygodniu to m.in.bigos ze słodkiej kapusty z mięsem i włoszczyzną z zupy oraz papryką.
Włoszczyzna to zestaw warzyw dostępnych przez cały rok służący do przygotowania niektórych zup (np. zupa jarzynowa, rosół). W pęczku włoszczyzny znajdują się korzenie marchwi, pietruszki, selera, liście pora, czasem cebula i liście kapusty włoskiej.
Wiele warzyw sprowadziła do Polski z Włoch królowa Bona, stąd wzięła się nazwa włoszczyzny.
Zdrowotne korzyści ze spożywania warzyw to zmniejszenie ryzyka wielu chorób.
Dzięki m. in. witaminie E, selenowi i manganowi naprawiane są szkody wyrządzone przez wolne rodniki, które powodują miażdżycę, raka, astmę, zawały serca i przyspieszają starzenie się skóry. Warzywa zawierają witaminy B i C , które biorą udział w produkcji neuroprzekaźników dopaminy
i serotoniny. Te z kolei powodują uczucie dobrostanu psychicznego.
Papryka jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.Jest to warzywo, które zachowuje większość swoich cennych właściwości również podczas obróbki termicznej.
Można ją używać do pieczenia, smażenia , gotowania, do mrożenia i marynowania. Jest używana do sałatek, gulaszy, kanapek i zapiekanek. Jako przystawka pobudza proces wydzielania soków żołądkowych i tym samym wzmaga apetyt. Sproszkowana słodka i ostra papryka gości w wielu kuchniach świata, a na Węgrzech i w Hiszpanii jest przyprawą podstawową .
Dodaje się ją do sosów, dań mięsnych, rybnych, zup, potraw z ryżu i makaronu. Ostra papryka ma właściwości rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz