sobota, 12 marca 2016

14 - 20 marca 2016 roku

Na przedwiośniu proponuję na obiad zupę fasolową.
Fasola jest rośliną jednoroczną, a jej gatunków jest ok.20. Wiosną najchętniej zjadamy strączki fasoli szparagowej,ale zimą i na przedwiośniu suche nasiona fasoli są bardzo wartościowym pokarmem, bo dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Stanowią dobre źródło białka, witamin i składników mineralnych. Białko fasoli jest zasadotwórcze i dlatego jedzenie fasoli pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Fasola zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych i dlatego jest cenna dla osób z nadkwasotą i zgagą. W fasoli znajdują się węglowodany i tłuszcze- w większości nienasycone kwasy tłuszczowe,
które zabijają zły cholesterol, a podnoszą poziom dobrego. Warzywo to zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu i zakrzepom. Jest jednak ciężkostrawne z powodu grubej skórki i dużej zawartości siarki, co powoduje wzdęcia i gazy. Przed ugotowaniem potrawy trzeba fasolę zagotować, odstawić do wystygnięcia i odlać. Następnie po zalaniu wrzątkiem można z fasoli ugotować właściwą potrawę, a w naszym wypadku zupę.
Po ciężkostrawnej zupie podajemy lżejsze II danie i jest to omlet ze świeżym szpinakiem z uprawy szklarniowej. Zdrowotne i smakowe właściwości jajek, które są podstawowym składnikiem omletu, są znane od zarania dziejów. Natomiast szpinak to warzywo bogate w takie substancje odżywcze jak żelazo, niacyna, cynk, białko, kwas foliowy, magnez, potas, fosfor, mangan, miedź, wapń i witaminy A, B6, C, E i K. Szpinak może być dodawany do sałatek, zup, przecierów i można go jeść na śniadanie, obiad i kolację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz