W tym tygodniu możemy ugotować zupę krem z zielonego groszku z miętą i kolendrą.
Właśnie zaczął się sezon na świeży zielony groszek, a sezon ten potrwa
od czerwca do sierpnia.
Z zielonego groszku można przyrządzać różne pasty i zupy oraz dodawać go do sosów
i sałatek. Słodki młody groszek to bogate źródło witamin: E, K, B1, B2, B6, C oraz substancji odżywczych i mineralnych. Zawiera on sód, potas, magnez, fluor, żelazo.
Od kiedy zaczęto groszek zamrażać, zachowuje on świeżość bez utraty swoich wartości odżywczych oraz koloru.
Liście kilku (z 40 gatunków) mięty wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa. Gatunkiem typowym jest mięta zielona. która uczestniczy w regulacji pracy wątroby, rozluźnieniu organizmu oraz poprawie nastroju. Mięta jest skuteczna przy problemach żołądkowych, wzdęciach lub mdłościach. Zawiera olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: flawonoidy, gorycze, karoten, witamina A i C, rutyna, garbniki oraz mentol.
Kolendra to kolejna przyprawa, która tworzy wspaniałe kompozycje ze świeżymi pomidorami, czarnym pieprzem i kozim kefirem. Świeża kolendra odmienia smak zupy pomidorowej i innych potraw.
Dzięki licznym właściwościom leczniczym jest wykorzystywana w medycynie naturalnej jako lek na niestrawność i w walce z pasożytami jelitowymi.Przetwory z kolendry mają właściwości żółciopędne, gdyż ułatwiają przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy, czego konsekwencją jest lepsze trawienie. Po wypiciu naparów z kolendry pobudzone jest wydzielanie soku żołądkowego i śliny, dzięki czemu zwiększa się apetyt.
Na drugie danie możemy dziś podać makaron z truskawkami, które w tym roku obficie obrodziły.
Truskawki powstały dzięki człowiekowi w połowie XVII wieku ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek. Owoce te kształtem przypominają serca i na serce człowieka mają dobroczynny wpływ : obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Są wskazane dla osób z nadwagą i otyłych. Zawarte w truskawkach minerały i witaminy korzystnie wpływają na włosy i nawilżanie skóry . Truskawki są moczopędne i poleca się je dla osób cierpiących na reumatyzm, schorzenia wątroby i nerek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz